ANASAYFA BİRLİĞİMİZ PROJELER ŞUBELERİMİZ TARIM DANIŞMANI BASINDA BİZ İLETİŞİM

KIRSALIN KALKINMASINDA ÜNİVERSİTE-BİRLİK İŞBİRLİĞİ

Samsun İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiriciliği Birliği ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ve Canik Belediyesi, kırsal bölgelerin kalkınması ve hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla ortaklaşa küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile ilgili proje hazırlayacak. Proje ile üniversitenin bilgi ve birikimi üreticilerin emeği ile buluşacak.

Samsun İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiriciliği Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Haşim Baki ve Canik Belediye Başkan Yardımcısı Alican Usta, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran'ı makamında ziyaret etti. Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Güzel'in de hazır bulunduğu ziyarette, OMÜ Ziraat Fakültesi ve Veteriner Fakültesi, Samsun İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiriciliği Birliği ile Canik Belediyesi'nin ortaklaşa hazırlayacakları küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile ilgili proje ayrıntıları hakkında konuşuldu.

BİLİMİN IŞIĞINDA ÜRETİM

Üniversitenin bilgi birikimini, bilimsel verileri üreticilerin emeği ile buluşturduklarında küçükbaş hayvancılıkta çok önemli adımlar atacaklarını belirten Samsun Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiriciliği Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Haşim Baki, 'Birlik başkanlığına seçildikten sonra pek çok önemli çalışmaya imza attık. Üniversitemiz ve bilimle uğraşan hocalarımız bizim için son derece önemlidir. Bilimin ışığında modern üretime geçmeli ve küçük yetiştiricimizin kırsalda yaptığı üretimi modern hale getirmeliyiz' dedi.

BİLGİ, ÜRETİCİLERLE BULUŞACAK

Birlik olarak üreticilere yönelik olarak birçok eğitim düzenlediklerini de ifade eden Baki, 'Şimdi de üniversitemiz ile işbirliği içerisinde eğitici kaynaklar hazırlayacağız ve üreticimize eğitim vermeye devam edeceğiz. Projemizle öğretim üyelerinin bilgi ve birikimlerini küçükbaş hayvan yetiştiricisine sunarak yetiştiricinin bilinçlenmesini, ayrıca Samsun ve Karadeniz Bölgesi'nin hayvancılık faaliyetlerinin iyileştirilerek geliştirilmesini hedefliyoruz. Bu konuda büyük duyarlılık gösteren Başta Rektör Yardımcımız Mehmet Kuran Beyefendi olmak üzere Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Güzel’e, Ziraat Fakültesi Dekanı Sayın Yusuf Demir’e çok teşekkür ediyorum' diye konuştu.

SAMSUN'A KOÇ İSTASYONU HEDEFİ

Bakanlık tarafından kurulması planlanan Koç İstasyonu hakkında da konuşan Baki, 'Koç İstasyonu konusunda Bakanlığımızın bir çalışması var. Biz bu faaliyetin Samsun'da yürütülmesi için gayret ediyoruz. Samsun'da modern bir Koç İstasyonu kurduğumuzda bölgenin yetiştiricilikle ilgili hem üretimin artırılması hem de sağlıklı hayvanların yetiştirilmesi adına önemli bir mesafe alacağımızı düşünüyoruz' ifadelerini kullandı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran ise, şunları söyledi: 'Biz üniversite olarak şehirle bütünleşiyoruz. Burada ürettiğimiz bilgi mutlaka hayatın içerisinde yer bulmalıdır. Bu nedenle üreticimizle el birliği içerisinde çalışmaya açığız. Birlikte çok güzel çalışmalara imza atacağımıza inanıyorum. Onun için Birlik Başkanımıza bu ziyareti ve işbirliği için teşekkür ediyorum.'