ANASAYFA BİRLİĞİMİZ PROJELER ŞUBELERİMİZ TARIM DANIŞMANI BASINDA BİZ İLETİŞİM

GÜNEŞ PANELİ VE ÇADIR DAĞITIM TÖRENİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Samsun Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından yürütülen Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliğinde Yaşam Standartlarının Geliştirilmesi Projesi kapsamında Samsun'da üretim yapan 90 küçükbaş hayvan üreticisine kendi elektriğini doğadan sağlayan güneş enerjisi panelli çadırlar dağıtıldı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bahçesinden yapılan dağıtım öncesinde projenin amacına dair açıklamalar yapıldı. Programın açılışında konuşan Damızlık Koyun, Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Murat Karagöl, dağıtılan çadırların yetiştiricilere güzel imkanlar sunduğunu ifade etti.

Çok zor ve ilkel şartlarda küçükbaş hayvancılığı yaylalarda yaparak ülke ekonomisine katkı sağlayan yetiştiricilerimizin yaşam şartları değiştirilip sosyal yaşam iyileştiğinde çok mutlu oldukları görülmüştür. Bunu sağlayan hayvan barınağının üzerine yerleştirilen güneş panelleri ile elde edilen enerjinin kullanımını yayla şartlarında görüyorsunuz.

Bakanlığımızın yapacağı teşviklerle bu tür sosyal yaşamı değiştiren çalışmaların yapılması halinde hem insanlarımızın sosyal yaşamı değişeceğinden bulunduğu yere bağımlılığı artacak hem de küçükbaş hayvancılığı azalmaktan kurtararak ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacağı aşikârdır.

Yetiştiricilerimize hayırlı olmasını temenni ederim.

 

Yönetim Kurulu Adına

Murat KARAGÖL